Een lang (kerstmarkt) weekend in Luxemburg-Stad

kerstmarkt Luxemburg

Wist je dat Luxemburg-Stad ieder jaar van november t/m januari wordt omgetoverd tot een sfeervolle kerstmarkt stad? Super gezellig om te combineren met een lang weekend naar deze prachtige bestemming – dit zijn de leukste tips! 

Vanuit Utrecht is het zo’n 4 uur rijden naar Luxemburg-Stad. Een mooie bestemming in de zomermaanden, maar dus ook heel erg fijn en sfeervol in de winter als het Winterlights Festival gevierd wordt. Op zes plekken in de stad staan kerstmarkten: met eettentjes, grote kerstbomen, een schaatsbaan, live muziek, een reuzenrad en heel veel gezelligheid. Ook worden de straten en bomen mooi versierd met lichtjes en vind je overal mooie kunstwerken met licht die de stad nog meer sfeer geven. Winterlights Festival is ieder jaar van half november t/m de eerste week van januari, dus er moet een weekend te plannen zijn toch? 

De kerstmarkten in Luxemburg

Er zijn zes grote kerstmarkten in de stad. Allemaal hebben ze net weer een ander thema en de ene is wat groter dan de ander, dus het is maar net waar je zin in hebt. Het grote voordeel van Luxemburg-Stad is dat ze gratis OV hebben, dus je kunt gemakkelijk met de tram of bus hoppen tussen de verschillende markten.

Als je een lang weekend gaat (donderdag t/m maandag) dan zijn de openingstijden van de markten iets ruimer dan doordeweeks. Gedurende de week kun je de kerstmarkten bezoeken tussen 11.00 en 21.00 uur, in op vrijdag en zaterdag tot 22.00 uur. Let wel even op dat de markten eerder sluiten op Kerstavond en oudjaarsdag, dan zijn ze open tot 18.00 uur. 

Je kunt tijdens zo’n lang weekend goed alle markten bezoeken. Het is hartstikke leuk om overdag lekker door de stad te struinen, want Luxemburg-Stad heeft echt een prachtig centrum. Maak bijvoorbeeld deze wandeling van 3,5km langs de hoogtepunten van Luxemburg

De kerstmarkten zijn overdag te bezoeken, maar het meest sfeervol zijn ze natuurlijk als het donker is. Dat is gelukkig al vroeg in de winter, dus drink er lekker een warme gluhwein of warme chocolademelk voordat je een ritje in het reuzenrad maakt of de schaatsen onderbindt. 

Waar moet je zijn in de stad? Dit zijn de kerstmarkten in Luxemburg

  • Lëtzebuerger Chrëschtmaart
  • Wantermaart (met reuzenrad, grootste markt)
  • Niklosmaart (met concerten in de avond)
  • Wanterpark (in het park, met leuke schaatsbaan en veel eettentjes) 
  • Winterkids (extra leuk met kinderen)
  • Sapin Royal

En wat moet je zeker weten proberen en proeven op de markten? Gromperekichelcher (gefrituurde aardappelkoekjes), Boxenmännchen (kleine briochemannetjes), Kniddelen (meelknoedels) of de traditionele Grillwurst. En natuurlijk warme chocolademelk, glühwein of een vuurpunch (Feuerzangenbowle), een suikerbrood gedrenkt in rum en geflambeerd boven een bak met rum, rode wijn en vruchtensap.

Een weekend Luxemburg, wat nog meer te doen

Het leuke van het bezoeken van de kerstmarkten in Luxemburg is dat je het kunt combineren met een stedentrip, want Luxemburg-Stad is echt prachtig! Sfeervolle straatjes, een historisch centrum, veel hoogteverschillen dus mooie uitzichten – maar ook een heel modern deel waar je onder andere het Mudam vindt, een museum voor hedendaagse kunst. Alleen voor de  architectuur van het gebouw is het al een bezoek waard, en je kunt er ook nog heel lekker eten (Libanese keuken, met veel vega opties) bij Chiche, het museumcafé. 

Wie van muziek houdt moet daar ook naar het Philharmonie Luxemburg voor een voorstelling in het indrukwekkende en moderne gebouw. Klassieke muziek, jazz, wereldmuziek, pop, rock en kindermuziek – er is voor ieder wat wils. 

Ook daar in het moderne deel ligt hotel Mama Shelter, een fijn logeeradresje voor als je in Luxemburg verblijft. Hip, eclectisch, industrieel en een hele gezellige vibe. Je kunt je auto er parkeren in de ondergrondse garage en vanaf hier gaat een gratis tram direct naar het centrum.

En de laatste must-do wanneer je in Luxemburg bent, is een bezoek brengen aan de beroemde Bock Kazematten: een ondergronds verdedigingsbolwerk met kilometerslange gangen in het centrum van de stad. 

De hotspots van Luxemburg

Op de kerstmarkten kun je allerlei heerlijks kopen om te eten en te drinken, maar als je toch even zin hebt in een restaurant of een lekkere koffie of een stuk taart dan zijn er een aantal leuke plekjes in Luxemburg om heen te gaan.

GOOGLE MAPS KAART LUXEMBURG

Om het leven een stukje makkelijker te maken, heb ik een kant-en-klare Google Maps kaart met álle hotspots (+kerstmarkten!) in Luxemburg-Stad (eten + drinken, doen, slapen, koffie, natuur) in de stad voor je gemaakt. Hij opent ‘m direct in je Google Maps en per categorie kun je de plekken bekijken. Dan kun je nu lekker verder lezen en hoef je je favorieten niet eens meer zelf op te slaan!

👉🏼 Je koopt ‘m hier voor maar €4,95

Wil je toch liever je eigen favorieten verzamelen? Deze plekjes moeten op je wil-ik-heen-lijstje.

  • Koffie of een cocktail bij Konrad Café
  • Lunchen of dineren bij Mezza, shared dining
  • Koffie + een knappe pastry bij The Coffee Capucins
  • Libanees restaurant Bazaar
  • Restaurant Vins Fins (kaasplateau met wijn)
  • Koffiebar Market by Jérémy
  • Biertjes drinken (of kopen) bij The Store
  • Veganistisch restaurant Beet

Ook nog leuk!

WANDELEN IN MULLERTHAL

Het is vanuit Utrecht ongeveer 4 uur rijden naar Luxemburg-Stad. Als je via Limburg die kant op gaat dan is het leuk om het Mullerthal mee te pakken op de heen- of terugweg. Je kunt hier een paar hele mooie wandelingen lopen, waarvan wandeling B2 van ongeveer 4,5 km bij Berdorf. Je loopt hem in ongeveer 1,5 uur dus het is goed te combineren met de heen- of terugreis. En echt, een prachtige wandeling! 

👉🏼  TIP – wandelschoenen zijn aan te raden, zeker als het nat weer is. Het is geen must, maar de paden kunnen soms wat modderig zijn. 

GRATIS OV

Het openbaar vervoer is in heel Luxemburg gratis. In de stad pak je dus heel gemakkelijk de bus of tram en ook de trein is (tweede klas) free of charge. Heb je geen auto om naar Luxemburg te rijden dan kun je ook met de trein of bus vanuit Nederland. Met de trein of bijvoorbeeld Flixbus is het ongeveer 6 uur rijden. 

BEZOEK DINANT

Ben je wél met de auto, doe dan zoals wij deden: op de heenweg via Mullerthal en op de terugweg via Brussel/Antwerpen en een stop maken in het mooie Belgische plaatsje Dinant. Daar rijd je praktische langs als je via deze route terug naar Nederland gaat en het is een mooie stad om even wat rond te wandelen. 

MEER INFO

Alle informatie over Luxemburg en up-to-date tips voor activiteiten lees je op Visit Luxemburg. Je kunt vooraf aan je bezoek de Luxemburg App downloaden die je gemakkelijk tijdens je verblijf kunt gebruiken en als je van plan bent om musea en kastelen te bezoeken dan is de Luxemburg Pass ook interessant om aan te schaffen. 

Dit artikel is een samenwerking met Visit Luxemburg. 

Share
Pin
Tweet
Ook leuk